Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Raniżowie

Niezapomniana „Podróż z Klasą” uczniów klas 8A i 8B

Utworzono dnia 25.10.2024

Nabór wniosków w programie Ministerstwa na sfinansowanie wycieczek szkolnych pn. „Podróże z klasą” odbył się w czerwcu br. W jego wyniku szkoła w Raniżowie otrzymała dofinansowanie do trzydniowego wyjazdu.

W dniach 2 – 4 października br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Raniżowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, Gdańska i Malborka,  która odbyła się w ramach ministerialnego programu "Podróże z klasą".  W przedsięwzięciu wzięło udział trzydziestu trzech uczniów szkoły oraz trzech opiekunów p. Maria Sondej, p. dyrektor Andrzej Sondej, p Andrzej Surowiec. Wyjazd był bardzo wcześnie rano (godz.3:00 bo program był bardzo bogaty opracowany przy współpracy biura podróży „Tu i Tam” z Mielca).

 

Głównym przystankiem na trasie wycieczki był Gdańsk. Uczniowie mieli okazję zwiedzić malowniczą gdańską starówkę oraz najważniejsze zabytki miasta, takie jak majestatyczny Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa – dawne centrum życia kupieckiego, Fontannę Neptuna, oraz słynny Żuraw – najstarszy dźwig portowy Europy. Duże wrażenie zrobił na młodzieży również spichlerz „Błękitny Baranek”, będący świadectwem dawnej świetności handlowej Gdańska. Prawdziwą perłą miasta, którą zobaczyliśmy jest Bazylika Mariacka, nazywana Koroną Gdańska, będąca jednym z największych kościołów ceglanych w tej części Europy. Jej wnętrza posiadają zapierający dech w piersiach widok. 

W trakcie wyprawy uczestnicy udali się również do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Zwiedzanie muzeum odbyło się z audio-przewodnikiem. 

Jednym z najciekawszych punktów widokowych Gdańska jest Góra Gradowa, na której szczycie znajduje się także fort. To właśnie w dawnych fortecznych budynkach mieliśmy okazję poznać historię i burzliwe dzieje Gdańska. Oprócz tego w salach mogliśmy bawić się dowoli i eksperymentować. Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku to nowoczesne centrum nauki, do którego wyprawa sprawiła, że można poznać z innej strony matematykę, odkryć wiele fizycznych zjawisk i dowiedzieć się więcej ciekawostek, niż podczas niejednej lekcji w szkolnej ławce.

Zobaczyliśmy gdańskie Nabrzeże Przemysłowe, gdzie były statki ogromnych rozmiarów i jeszcze większe dźwigi przeładunkowe. Na sam koniec naszej wycieczki dotarliśmy do Westerplatte. Westerplatte jest półwyspem w Gdańsku. W tym miejscu w latach 1926 - 1939 działała wojskowa składnica tranzytowa. Jej wrześniowa obrona w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

Spacer po słynnym sopockim molo nawet nie przerwał nam deszcz. Podczas sopockiego etapu wycieczki uczestnicy mogli podziwiać nie tylko malownicze widoki Bałtyku, ale także wyjątkową architekturę Sopotu, która nadaje miastu niepowtarzalny charakter. 

Po drodze do Gdańska zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich. Stolica Polski ugościła nas słoneczną pogodą oraz wspaniałymi widokami nie tylko przyrody gdzie zobaczyliśmy m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Starą Pomarańczarnie oraz Belweder. Następnie przejazd Traktem Królewskim: Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, ambasady, Sejm i Senat.

Jednym z punktów na mapie było zwiedzanie Starówki: Zamek Królewski (wnętrza), Archikatedra Św. Jana, Rynek Starego Miasta, pomnik Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego. Krakowskie Przedmieście: m.in. pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Grób Nieznanego Żołnierza, ogród Saski. Dzień pełen wrażeń dopełniła wizyta na Stadionie Narodowym. Uczniowie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania obiektu sportowego, a nawet odwiedzić m.in. szatnię piłkarzy, sale konferencyjne oraz weszliśmy wyjściem na  murawę (tak jak drużyna narodowa) i trybuny. w

Jednym z punktów wycieczki było także słynne Muzeum Zamkowe w Malborku – jeden z największych zamków w Europie. Bogata historia tego miejsca oraz imponujące mury zamku wywarły na wszystkich uczestnikach duże wrażenie.

Ostatecznie ruszyliśmy w drogę powrotną  i szczęśliwie zajechaliśmy do Raniżowa (była godz. ok. 1:00 ).

Wycieczka była nie tylko świetną okazją do poznania historii i kultury naszych miast, ale także integracji uczniów. Program "Podróże z klasą" okazał się doskonałą inicjatywą, dzięki której młodzież mogła w atrakcyjny sposób pogłębić swoją wiedzę, a zarazem miło spędzić czas. Wspomnienia z tych trzech dni na pewno pozostaną na długo w ich pamięci. Foto relacja z wycieczki była przekazywana na bieżąco rodzicom.

Wycieczka została zorganizowana przez nauczycieli, którzy podczas wyjazdu pełnili jednocześnie funkcję opiekunów. Stosowny wniosek został przedłożony do Ministerstwa Edukacji Narodowej za pośrednictwem Zespołu Oświatowego Gminy Raniżów.

Na realizację przedsięwzięcia pozyskano środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 30 000 zł plus wkład własny.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za tak mile spędzony czas i rodzicom za punktualne przybycie na miejsce zbiórki i odebranie pociech po wycieczce!!!

Niezapomniana „Podróż z Klasą” uczniów klas 8A i 8B

Utworzono dnia 25.10.2024, 08:36

Bociany ONLINE

Sprawozdanie z realizacji programu

Zegar

CZAS TRWANIA LEKCJI

1.

8:00

-

8:45

2.

8:55

-

9:40

3.

9:55

-

10:40

4.

10:55

-

11:40

5.

11:55

-

12:40

6.

12:50

-

13:35

7.

13:40

-

14:25

8.

14:30

-

15:15

Dziennik Elektroniczny