Spotkanie z podróżnikiem - Kraina nad wielkim Nilem
13 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem p. Mateuszem Chołody, w czasie którego przenieśliśmy się do Egiptu.
Nasz gość zadbał o to, aby jego opowieści nie tylko przyjemnie się słuchało, ale przede wszystkim o to by miała duże walory edukacyjne. Była to ciekawa lekcja nie tylko geografii, ale też historii i kulturoznawstwa, której towarzyszyły ciekawe zdjęcia, filmiki i mnóstwo rekwizytów.
Zaczął od podania podstawowych informacji o Egipcie. Zaprosił naszych uczniów do odszukania tego państwa na mapie i wykorzystania w praktyce podanej na globusie skali. Poinformował słuchaczy, że Egipt jest pięć razy starszy do Polski, trzy razy większy i mieszka tam trzy razy więcej mieszkańców, choć 90% tego kraju stanowi pustynia.
Sporo czasu poświęcił też przedstawieniu codziennego życia mieszkańców od stylu życia związanego z wyznawaną religią muzułmańską, roli kobiet i mężczyzn w rodzinie, poprzez kuchnię, podejście do zarobkowania a nawet lokalną modę.
Mogliśmy na żywo zobaczyć na naszych modelach oryginalne stroje, m.in. galabiję.
Opowiedział o wyjątkowych miejscach i zabytkach, jakie wywarły na nim największe wrażenie. Na tej liście znalazła się m.in. położona w pobliżu Luksoru Dolina Królów, oraz piramidy w Gizie, świątynie Ramzesa II i jego żony Nefertari.
Pomógł nam cofnąć się w wiekach do czasów faraonów, powstawania piramid, sfinksów i innych niezwykłych budowli z tego okresu. Dowiedzieliśmy się jak powstawały te wyjątkowe budowle.
Zapoznał uczniów z najważniejszymi bóstwami wyznawanymi w tym okresie w Egipcie.
Wysłuchaliśmy tez barwnej opowieści o najsłynniejszej kobiecie faraonie – Hatszepsut, w której przestawieniu pomagali nasi uczniowie.
Oczywiście nie mogło się też obejść bez pogadanki o mumiach i ćwiczeń w bandażowaniu.
To był ciekawie i pożytecznie spędzony czas, który w dodatku zapewnił nam dużo dobrej zabaw